Najlepsza sala w oczach wodzireja – rzeczy często pomijane

idealna sala na wesele

W trakcie organizacji wesela pamiętamy o bardzo wielu różnych rzeczach, ale jest jeszcze większa ilość bardziej i mniej ważnych szczegółów, których pominięcie może być dość problematyczne. Spójrzmy oczami doświadczonego wodzireja na przynajmniej kilka z nich i zastanówmy się na co warto zwrócić uwagę.

Akustyka sali weselnej

Gigantycznym problemem polskich domów weselnych jest to, że akustykę sal traktuje się po macoszemu. Czasami ta kwestia w ogóle nie jest brana pod uwagę, kiedy budynek jest dopiero w trakcie budowy. Prowadzi to do sytuacji, w której nie ma najmniejszych szans na dobre nagłośnienie uroczystości, które mają się w niej odbywać. Największym problemem jest podzielenie całej sali na pomieszczenie bankietowe i pomieszczenie taneczne. W takim przypadku trzeba koniecznie zainwestować w dodatkowe nagłośnienie. Nie pomagają też sale bardzo wydłużone, niskie, posiadające na ścianach i podłogach dużo kamienia naturalnego lub sale bardzo niskie. Na drugim biegunie znajdują się sale wysokie, o kształcie bardziej regularnym, wyłożone dywanami i/lub drewnem. Nie należy oczywiście całkowicie poświęcać wyglądu sali na rzecz jej akustyki, bo wesele to nie koncert, ale trzeba poszukać jakiegoś rozwiązania kompromisowego. Ciekawym pomysłem na wesele uwzględniające dobrą akustykę mogą być stare pałacyki oraz dostępne sezonowo namioty weselne oferowane przez niektóre domy weselne.

Kwestia elektryki

To już zupełnie temat, który umyka niemal wszystkim organizatorom tego najważniejszego w życiu dnia. Wesela organizowane w niewielkich restauracjach bardzo często są przerywane przez niespodziewane braki w dostawie prądu. Po prostu strzelają korki, kiedy ktoś podłączy dodatkowe urządzenie elektryczne, chociażby głupi czajnik. Związane jest to z nieprzystosowaniem lokalu do obsługi sprzętu przywożonego przez profesjonalnych muzyków, a jak jeszcze zapewni się dodatkowe światła ozdobne, sieć elektryczna lokalu pada od razu. Nie ma się co temu dziwić, bo po prostu nikt nie przewidywał, że na sali będzie potrzebne aż tyle prądu. Co ciekawe, w niektórych salach są awaryjne agregaty prądu i dobrze jest siew coś takiego zaopatrzyć, bo awaria sieci gdzieś poza budynkiem może zrujnować wesele.

parkiet na sali weselnejTyp podłogi

Jeśli wesele ma trwać do białego rana, a ludzie mają w tym czasie tańczyć, parkiet powinien być koniecznie wykonany z drewna, nigdy z kamienia czy ceramiki. Wiele domów weselnych idzie tutaj na łatwiznę i robi dużą podłogę z gresu, bo jest tani, ładny, wytrzymały i łatwy do sprzątania. Tańczenie na nim jest jednak dużym problemem i nogi szybko zaczynają boleć. Nie ma konieczności stosowania zawsze drewna na całej sali, ale dobrze jest, jeśli parkiet jest drewniany. Pozwoli to też wygodniej zdjąć niektórym paniom buty.

Klimatyzacja

Klimatyzacja jest tym ważniejsza, im więcej osób będzie się bawiło w sali. Jeśli wesele jest kameralne i sala dość duża, można pominąć ten element, ale przy większej ilości osób zaczyna się robić duszno i ludzie tracą ochotę do zabawy. Warto poprosić obsługę o zaprezentowanie działania klimatyzatorów, bo sama ich obecność nie oznacza jeszcze, że instalacja działa.

Tereny zielone i parking

Obecność jakiegoś małego ogrodu w lecie jest czymś naprawdę fenomenalnym dla domu weselnego. Stanowi on znakomite miejsce do chwilowej ucieczki od tłumu i zgiełku. Parking z kolei jest rzeczą dość oczywistą, chociaż warto pamiętać o tym, by dało się na nim manewrować dużym pojazdem, jeśli ktoś planuje zapewnić gościom transport zbiorowy autokarem. Dobrze jest też wtedy, jeśli parking posiada bramę dającą się zamykać i otwierać w miarę potrzeb.

noclegi weseleNoclegi

Nie wszystkie wesela oczywiście będą potrzebowały miejsc noclegowych. Standardowym rozwiązaniem w przypadku wielu gości jest zapewnienie noclegu u rodziny czy przyjaciół. Często jednak jest to za mało i warto mieć zaplanowane miejsca w hotelu dla wszystkich osób, które będą tego potrzebowały. Oczywiście takie zapotrzebowanie musi być zgłoszone i potwierdzone z odpowiednim wyprzedzeniem. Czasami może się zdarzyć, że ktoś zgłosi taka potrzebę w ostatniej chwili i dlatego warto wybierać dom weselny z pokojami hotelowymi. Wtedy wszystko jest łatwo dostępne na miejscu.

Możliwość obejrzenia sali

Sala weselna powinna oferować możliwość obejrzenia jej przygotowań poczynionych dla innych weselników. Taka wizytacja polega na odwiedzeniu sali w dniu wesela na kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości. Zobaczymy wtedy dokładnie, jak działają wszystkie opisane powyżej rzeczy, a do tego będziemy mogli ocenić, czy zapewnienia o świeżości wszystkich potraw na pewno są zgodne z prawdą. Nie oszukujmy się – organizatorzy wesel często mogą chcieć nas oszukać. Cały czas jeszcze takie wizytacje nie są standardem, ale należy się ich domagać.