Savoir vivre a bankiet firmowy

savoir vivre na bankiecie

Bankiety powoli przebijają się do naszej codzienności, ale dalej jeszcze brakuje nam na nich trochę obycia. Bankiety firmowe różnią się pod wieloma względami od wciąż najczęściej spotykanych bankietów prywatnych i warto zapoznać się ze sposobem odpowiedniego prezentowania się na nich, a przynajmniej przygotować się na kilka potencjalnych min.

Na bankietach firmowych trzeba pamiętać, że mimo luźniejszej atmosfery, ciągle jesteśmy poniekąd w pracy. Oznacza to przede wszystkim umiar z alkoholem. Jeden drink powinien nam wystarczyć. W przeciwnym, razie możemy powiedzieć lub zrobić coś, co w przyszłości będzie ciążyło na naszym wizerunku w pracy i może się stać źródłem biurowych plotek. Żadną wymówką nie jest tutaj bliski i zgrany zespół pracowników czy stresujące warunki codziennej pracy.

garnitur na bankietWażny jest ponadto ubiór, którego głównym wyznacznikiem zawsze powinno być konserwatywne podejście do stroju. Bankiety mogą się odbywać w różnych miejscach i powinniśmy się ubierać tak, by dobrze do nich pasować. Jeśli będzie to bar, garnitur na pewno byłby przesadą. Kobiety powinny tutaj raczej starać się o skromność. Kreacje balowe nigdy nie są dobrym pomysłem, nadmierna odwaga też na pewno nie przyniesie nikomu chwały.

Bawić na bankiecie należy się dobrze, ale z umiarem. Parkiet, jeśli jest, jest dla ludzi, ale nie należy starać się o tytuł jego króla. Podrywanie wszystkich koleżanek z pracy jest również w złym guście. Ważne jest oczywiście również dobieranie odpowiednich tematów do rozmowy. Nie powinny być przesadnie osobiste, ponieważ nikogo nie obchodzą nasze problemy rodzinne. Nie należy również specjalnie narzucać się z jakimiś mniej popularnymi poglądami czy z nietypowym poczuciem humoru. To nie miejsce na takie tematy. W gąszczu powyższych zakazów nie należy się pogubić.

Prawda o nich jest taka, że jeśli zachowamy umiar w naszych działaniach i po prostu będziemy się dobrze bawić bez jakiegoś wielkiego rozmachu czy nadużywania alkoholu, bez najmniejszych problemów czy jakichkolwiek wyrzeczeń uda nam się dostosować do wszystkich zakazów. Nie wpłynie to w żaden sposób negatywnie na to, że będziemy się dobrze bawić.

bankiet firmowyNa koniec pamiętajmy, że obecność na takim spotkaniu nie jest konieczna, ale nieobecność jest w złym guście, bo pokazuje, że nie zależy nam na budowaniu kontaktów ze współpracownikami. Pojawienie się na nim jest zresztą w naszym najlepiej pojmowanym interesie, ponieważ możemy poznać osoby trochę dalej, wyżej lub szerzej, w hierarchii naszej firmy, możemy nawiązać ciekawe znajomości z kierownictwem, a w złym guście wcale nie jest rozmawianie o pracy i dzielenie się swoimi pomysłami odnośnie działania firmy.