Wybór sali weselnej jest zazwyczaj sztuką kompromisu. Nie da się znaleźć sali, które spełniałaby absolutnie wszystkie nasze oczekiwania, a nawet jeśli taka by się pojawiła, koszt jej wynajęcia pewnie byłby astronomiczny.
Zazwyczaj trzeba zapłacić od 120 do 300 złotych za osobą i z takich sal korzysta się najczęściej. Są oczywiście znacznie droższe, ale są też tańsze. Chociaż niższych cen nie należy traktować jednoznacznie jako propozycji gorszej, to mimo wszystko poniżej pewnego poziomu nie zejdziemy. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach i swoje wybory trzeba zacząć od ogółu, czyli od upewnienia się, że nasza liczba gości wystarczy do wynajęcia danej sali i czy po weselu nie pójdziemy mieszkać pod most z powodu gigantycznego rachunku, ale potem trzeba pomyśleć o konkretach.
Jest kilka kwestii ogólnych, w których trzeba zadać szczegółowe pytania.
Koszty w przeliczeniu na osobę
Tutaj musimy się dowiedzieć, ile kosztuje przybycie jednej osoby na wesele. W ten prosty sposób zazwyczaj rozliczamy koszty, ale szczegółów jest wiele.
Podczas organizacji ślubu i wesela pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Aby przyszli małżonkowie w natłoku obowiązków i w stresie nie zapomnieli, o co warto zapytać, postaraliśmy się zebrać w tym artykule wszystko, co musimy wiedzieć przed podpisaniem umowy:
- Czy za dzieci i członków orkiestry czy wodzireja będziemy płacić na tych samych zasadach?
- Co z osobami, które z różnych przyczyn nie dotrą na wesele w ostatniej chwili? Czy za nie też zapłacimy?
- Kiedy należy podać ostateczną liczbę gości i kiedy należy wnieść zaliczkę? Czy możemy zaliczkę wycofać?
Kawa i dodatkowe atrakcje
Dobrze jest, jeśli goście mogą liczyć na kawę i podobne napoje. Trzeba spytać, czy będzie dostęp do nich i na jakiej zasadzie będzie się on odbywał?
- Czy sala zapewni nam też tort i ciasta? Ile ich będzie i jak będą rozliczne?
- A co z innymi atrakcjami? Obecnie proponowane są coraz częściej wiejskie stoły czy fotobudki. Czy za coś takiego trzeba osobno płacić?
- Czy można załatwić dodatkowe rozrywki we własnym zakresie, na przykład pokazy sztucznych ogni lub jakieś występy?
- Czy chociażby puszczanie lampionów nie spowoduje zagrożenia pożarem?
- A co z korkowym?
Logistyka
O logistykę zawsze musi paść bardzo dużo pytań szczegółowych, bo tu lubią pojawiać się problemy.
- Ilu gości przypadnie na jednego kelnera? Czy można zwiększyć ich ilość?
- I czy obsługa zostanie z nami dłużej, jeśli postanowimy przedłużyć przyjęcie? Jakie będą tego koszty i jakie są limity przedłużania zabawy?
- Czy w razie jakichś problemów będziemy mogli liczyć na obecność managera sali w czasie wesela?
- Co z toaletami i palarniami? Jak wygląda ich dostępność?
- Czy dom weselny wyposażony jest w sejf, z którego goście mogliby skorzystać i czy jest też miejsce do przechowywania alkoholu w położeniu możliwie niedostępnym?
- Jak będzie wyglądało roznoszenie napojów i alkoholu?
Nie można też nie zapytać o tak techniczne kwestie, jak obecność odpowiedniego miejsca dla orkiestry i obecności odpowiedniego nagłośnienia, a także o to, czy gdyby z jakichś przyczyn zabrakło prądu, to czy dom weselny posiada swoje własne agregaty, które mogłyby uratować całą sytuację?I czy na koniec imprezy jest możliwość zabrania pozostałych rzeczy ze sobą?
Wystrój sali
W kwestii estetyki sali zazwyczaj wiadomo, o jakie rzeczy trzeba zadbać, ale warto dopytać na przykład o kwiaty.
- Jeśli są wliczone w koszty, to w jakim zakresie należy się ich spodziewać?
- Czy będą to kwiaty sztuczne czy prawdziwe?
- Czy można dołożyć do tego własne kwiaty?
Dobrze jest też dokładnie dopytać, jak zostanie udekorowany każdy stół, by potem uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto też wiedzieć, czy sala ma do zaoferowania stoły kwadratowe/prostokątne czy raczej okrągłe.
0 Komentarze