Ostatnie dwie – trzy dekady przyniosły bardzo duży postęp w kwestii soczewek kontaktowych. Stały się one bardziej funkcjonalne, przyjaźniejsze dla oczu, wytrzymalsze, a oferowanych przez nie zakres korekcji wad wzroku wzrósł. Nic więc dziwnego, że wzrosło również zainteresowanie nimi i decyduje się na ich noszenia ciągle coraz to więcej osób. Jeżeli również, jak większość społeczeństwa, jesteście dotknięci wadami wzroku, to możliwe, że także rozważacie zakup soczewek. Nasz poradnik może pomóc podjąć tę decyzję.
Specjalista przed zakupem... ale i po
Jeśli planujecie noszenie soczewek kontaktowych, to najpierw musicie umówić się na wizytę u lekarza okulisty lub optometrysty. Jest to konieczne, by sprawdzić, czy nie występują jakieś przeciwwskazania do używania szkieł kontaktowych. Do takich zalicza się alergie na materiały, z których są one wykonane, inne alergie – głównie na pyłki i roztocza, niektóre choroby oczu lub też ogólnoustrojowe. Te ostatnie związane są głównie z problemami ciśnieniowymi czy cukrzycą. W każdym przypadku specjalista dokonuje oceny indywidualnej, więc nie jest z góry powiedziane, że np. cukrzyca wyklucza noszenie szkieł kontaktowych – jedynie jej niektóre stadia w określonych przypadkach. Jeśli brak przeciwwskazań, to na podstawie rozpoznanej wady wzroku specjalista wpisuje receptę. Uwaga – soczewki kontaktowe nie powinny być kupowane na podstawie recepty na okulary, te pomoce optyczne mogą mieć różną wartość korekcyjną.
Dodajmy, że kontakt ze specjalistą nie powinien kończyć się po wypisaniu recepty. Przyjmuje się, że osoby z rozpoznaną wadą wzroku powinny odwiedzać okulistę raz na rok, a jeśli ona nie występuje – raz na 2-3 lata. Wizyty u okulisty to bowiem nie tylko rozpoznanie wad wzroku, ale też chorób oczu. Im wcześniej wykryte, tym większą dają szansę na zatrzymanie i/lub wyleczenie, a niektóre z nich mogą prowadzić przecież do znacznej, a nawet całkowitej, utraty wzroku. Z powodu zwiększenia ryzyka wystąpienia takich chorób jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej po 50 roku życia, osoby w tym wieku powinny częściej odwiedzać okulistę.
Rodzaje soczewek
Wizyta u okulisty kończy się wypisaniem recepty, na której określona jest wada wzroku, a co za tym idzie rodzaj soczewek, jaki będzie przy niej noszony. Soczewki korygują wszystkie najpopularniejsze wady wzroku i robią to w dużym zakresie, przy zachowaniu komfortu noszenia i wysokiej jakości widzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli stosujecie regularnie krople nawilżające do oczu, bo np. pracujecie w klimatyzowanych biurach czy spędzacie długi czas przed monitorami, to koniecznie musicie je zmienić na takie, których można używać razem z soczewkami.
Dalekowzroczność i krótkowzroczność to najpowszechniejsze wady wzroku. W ich przypadku korzysta się z soczewek sferycznych – swą nazwę wzięły stąd, że z wyglądu przypominają sferę, czyli wycinek kuli.
Astygmatyzm to wada wzroku, która często nie jest odczuwana, ale szacuje się, że może ją mieć kilkadziesiąt procent społeczeństwa. Jej objawy to problemy z poprawnym widzeniem poziomów i pionów, rozmycie się ich, utrata ostrości widzenia, za którą czasem idzie również ból głowy. Tu do korygowania używa się soczewek torycznych, czyli przypominających w kształcie torus – obwarzanek.
Prezbiopia, inaczej starczowzroczność, to z kolei wada wzroku, która pojawia się wraz z wiekiem z przyczyn naturalnych, związanych z budową oka. Utrata elastyczności mięśni odpowiedzialnych za akomodację (ostrość) powoduje, że nawet osoby z idealnym wzrokiem nagle mają problemy z widzeniem na nieduże odległości, czytaniem gazety, korzystaniem z telefonu. W tym przypadku używane są soczewki multifokalne, pozwalające widzieć poprawnie w bliży, dali i w odległościach pośrednich.
Artykuł partnera
0 Komentarze